Вісткар #1616
Доброго ранку! Вітаю вас у четвер 3 липня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Розбіжності в ЄС послаблюють позиції блоку в критичних торговельних переговорах з США
Європейський Союз прагне домовитися про важливу торговельну угоду з Вашингтоном, але національні розбіжності за лаштунками загрожують послабити його переговорні позиції.
Зустріч комісара ЄС з питань торгівлі з торговим представником США у четвер буде останнім шансом досягти початкової політичної угоди до 8 липня. Це встановлений президентом Дональдом Трампом крайній термін для укладення угоди, інакше доведеться зіткнутися з 50-відсотковими “взаємними” тарифами.
Однак, поза межами дипломатичних танців, країни ЄС не завжди мають спільну думку щодо того, як найкраще взаємодіяти з Білим домом. Відмінності у поглядах 27 національних лідерів блоку — всі вони орієнтовані на внутрішні групи інтересів та виборців — ускладнює досягнення результату в жорстких переговорах.
Брюссель наполягає на зниженні базового 10-відсоткового тарифу, який Трамп запровадив для більшості торговельних партнерів США у квітні. Однак в ЄС дали зрозуміти, що можуть погодитися на 10%, якщо будуть виконані інші умови, такі як надання негайної допомоги окремим галузям промисловості.
Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц та прем'єр-міністр Італії Джорджія Мелоні є найголоснішими прихильниками швидкої угоди — навіть ціною більших поступок Білому дому.
На саміті лідерів ЄС минулого тижня Мерц “вказав на окремі галузі… у Німеччині — хімічну промисловість, фармацевтичну промисловість, машинобудування, сталеливарну промисловість, алюміній, автомобільну промисловість — [які] зараз обтяжені такими високими тарифами, що це дійсно ставить компанії під загрозу”.
Мелоні — союзниця Трампа — назвала 10-відсоткові тарифи США “не особливо важливими для нас”.
На іншому кінці спектра знаходяться Париж і Мадрид, які хочуть протистояти грубій переговорній тактиці президента США.
На минулотижневому саміті президент Франції Еммануель Макрон, який тижнями наполягав на тому, щоб Трамп скасував усі тарифи, спочатку виступив проти поспіху з прийняттям “асиметричної” угоди лише для того, щоб вкластися у термін, встановлений Трампом. Однак наприкінці зустрічі він зазначив, що може бути готовий погодитися на 10-відсотковий тариф за певних умов. “Якщо американський вибір впаде на 10%, буде компенсація. Мито призведе до такого ж мита на товари США”.
Менші країни також висувають власні вимоги — всі вони прагнуть захистити власні чутливі галузі промисловості. Деякі з них, чия торгівля зі США збалансована, неохоче беруть на себе відповідальність за загальний профіцит торговельного балансу блоку зі США, за який відповідає кілька країн на чолі з Німеччиною. (Politico)
Більше новин
В Держдепі США заявили, що Україна знала про припинення військової допомоги. Речниця Державного департаменту Теммі Брюс заперечила твердження, що Україна дізналася про призупинення надання Сполученими Штатами військової допомоги "з випусків новин". Брюс також додала, що Держдеп не причетний до цього рішення, адже займається дипломатією, а не питаннями постачання зброї. Проте речниця повторила слова колег з Білого дому щодо "першочергових інтересів Америки" та "пріоритету президента Дональда Трампа завершити російсько-українську війну шляхом переговорів та негайного припинення вогню для початку". Міноборони України стверджувало, що не отримувало від США офіційних повідомлень про зміни щодо надання військової допомоги. (LB.ua)
Збільшилась кількість поранених внаслідок вибуху та пожежі на Житомирщині. В Житомирській ОВА повідомили про наслідки від вибуху та пожежі на Житомирщині. “Внаслідок надзвичайної події, що сталася на 126 км автодороги М-06 Київ — Чоп (поблизу села Березина, Житомирської області) двоє людей, на жаль, загинули, ще 24 отримали поранення та доставлені до лікувальних закладів”. Серед поранених четверо дітей. Глибочицький сільський голова Сергій Сокальський повідомив, що вибух стався у селі на виробничому складі одного з промислових підприємств. В ОВА закликали жителів зачиняти вікна, поменше перебувати на вулиці, пити більше води, а за наявності у домівках очищувача повітря увімкнути його на максимальну потужність. Внаслідок вибуху пошкоджено три лінії електропередачі 10кВ, повідомляє "Житомиробленерго". (LB.ua / Інтерфакс-Україна)
В Європейському парламенті 10 липня проведуть голосування щодо вотуму недовіри президентці Європейської комісії Урсулі фон дер Ляєн. Відповідна резолюція подолала необхідні процедурні бар’єри. Загалом зібрано 79 підписів — трохи більше за мінімально необхідний поріг для розгляду питання в парламенті. Дебати щодо резолюції заплановано на понеділок, а голосування — на четвер під час пленарного засідання в Страсбурзі. Втім, шансів на її ухвалення небагато. Причиною подання вотуму стало недавнє рішення Європейського суду, який розкритикував Урсулу фон дер Ляєн за відсутність прозорості у справі, яукц називають Pfizergate — зокрема, за її відмову оприлюднити текстові повідомлення, якими вона обмінювалася з генеральним директором Pfizer Альбертом Бурлою під час перемовин щодо закупівлі вакцин від COVID-19. Серед інших претензій — звинувачення у централізації повноважень і нехтуванні роллю Європарламенту, зокрема при відкликанні законодавчих ініціатив, таких як екологічні пропозиції, без належних консультацій. (zn.ua)
Могила цадика Нахмана в Умані стала пам’яткою національного значення. Кабінет міністрів України надав пам'ятці “Могила цадика Нахмана” в місті Умань Черкаської області категорію національного значення, повідомив представник Кабміну у Верховній Раді. Щороку десятки тисяч євреїв відвідують Умань, де є могила цадика (праведника) Нахмана, засновника так званої брацлавської течії хасидизму, – одна з найшанованіших святинь і місце паломництва для представників цієї течії. Усі юдеї з цієї течії хасидизму вважають своїм обов’язком побувати хоча б раз у житті на могилі цадика Нахмана. (РС)
Авіакомпаніям заборонять стягувати додаткову плату за ручну поклажу під час перельотів у межах ЄС. Комітет Європарламенту ухвалив рішення, яке заборонить авіакомпаніям стягувати з пасажирів додаткову плату за перевезення ручної поклажі під час подорожей у межах ЄС, пише Euronews. Також від авіакомпаній вимагатимуть розкривати повну вартість перельоту в процесі бронювання, включаючи сервісні збори та процес відшкодування. Згідно з новими правилами, пасажири зможуть безкоштовно брати на борт сумку або рюкзак розмірами не більше 40x30x15 сантиметрів та невелику ручну поклажу до 100 сантиметрів та вагою до семи кілограмів. Речник галузевої асоціації Airlines for Europe (A4E) попередив, що це може вплинути на вартість авіаквитків. Тепер всі ці пропозиції має підтримати Європарламент. (village)
Курс гривні. У четвер, 3 липня червня, офіційний курс гривні до американського долара складає 41,81 грн/$ (фактично не змінився порівняно з 2 липня). Курс євро НБУ встановив на рівні 49,13 грн/€ (на 0,27 менше за 2 липня).
Новини коротко
Росіяни атакували Одесу безпілотниками. Поранені п'ятеро людей.
Правоохоронці затримали командування батальйону на Одещині, яке підозрюють в розкраданні майже 100 млн грн.
Трамп скасував санкції проти низки російських компаній та банків.
США підписали торговельну угоду з В'єтнамом.
Польща встановила День памʼяті жертв “геноциду, вчиненого ОУН і УПА”.
Петиція за декриміналізацію порно зібрала необхідну кількість підписів.
“Вісткар” - незалежний приватний проект.
Підтримати “Вісткар” можна тут:
USDT (TRC20): TKHXQsUWYE57vRCMRfo9Z4sMEFaEV8MX3N
bitcoin: bc1qhhzl320sfg9d0ngerdex2k4f2nkd5wzag9qtk7
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ