Вісткар #1619
Доброго ранку! Вітаю вас у вівторок 8 липня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
Трамп пообіцяв “більше зброї” для України
Про це він сказав перед вечерею з прем’єр-міністром Ізраїлю Біньяміном Нетаньягу.
“Ми збираємося надіслати більше зброї. Вони повинні бути здатні захистити себе. По них бʼють дуже сильно. Нам доведеться надіслати більше зброї. Перш за все, оборонну зброю. Так багато людей гине в цьому безладі”, — зазначив президент США.
Крім того, речник Пентагону Шон Парнелл офіційно оголосив про відправлення Україні “додаткової оборонної зброї, щоб українці могли захищати себе, поки ми працюємо над забезпеченням міцного миру та припиненням вбивств”. Про яку саме зброю йдеться, він не уточнив.
Тим часом джерела Politico стверджують, що американську допомогу, відправку якої раніше призупинили, можуть відновити. (babel / Politico)
Більше новин
Трамп укотре відклав підвищення мит на товари з Євросоюзу. Президент Сполучених Штатів відкладає підвищення торговельних мит на імпорт з країн ЄС та деяких інших країн до 1 серпня. Цю інформацію також підтвердило агентству Reuters високопоставлене джерело в ЄС. Того ж дня Трамп оприлюднив офіційні листи про запровадження з 1 серпня торговельних тарифів у 25% для Японії, Південної Кореї, Малайзії, Казахстану та Тунісу, у 30% для Південно-Африканської Республіки (ПАР) та Боснії й Герцеговини, у 32% для Індонезії, у 35% для Сербії та Бангладеш, у 36% для Таїланду та Камбоджі, а також у 40% для Лаосу та М'янми. Такі заходи Вашингтону обґрунтовуються "торговельним дефіцитом", який США мають з цими країнами. Нині на імпорт більшості продукції з ЄС діє базовий тариф у 10%. Європейські автомобілі обкладаються підвищеним митом у 25%, а сталь та алюміній - у 50%. Трамп застерігав, що якщо Євросоюз не піде на угоду, до всіх товарів з нього застосовуватиметься 50-відсотковий тариф. 6 липня голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн провела телефонну розмову з Трампом, за підсумками якої повідомила, що ЄС розраховує найближчими днями досягти домовленості зі США для врегулювання торговельного конфлікту. (DW)
Оборонні витрати стануть лише “умовним стимулом” для економіки Німеччини. Бундесвер має стати найсильнішою армією Європи, однак загалом для німецької економіки це може стати стимулом лише умовно, вважають економісти. В березні Бундестаг ухвалив рішення, яким дозволив збільшувати державний борг. За рахунок кредитів планується інвестувати 400 млрд євро в занедбану інфраструктуру Німеччини та ще 100 млрд - у заходи із захисту клімату. Але найбільші витрати очікуються в оборонній сфері. Тут можливості фінансування практично необмежені. Керівники підприємств ВПК запевняють, що від збільшення витрат на оборону піде на користь не лише оборонним підприємствам. "Оборонні витрати - це гігантська програма стимулювання економіки", - заявив у березні 2025 року генеральний директор оборонного концерну Hensoldt, Олівер Дерре. На його думку, збільшення інвестицій у сферу оборони може дати поштовх економіці, яка наразі в Німеччині переживає не найкращі часи. Політики також сподіваються на модернізаційний поштовх. Втім, перед голосуванням у Бундестазі економісти охолоджували цей надмірний оптимізм. "Збільшення державних військових витрат справді дасть поштовх німецькій економіці, але цей імпульс буде радше помірним", - писав Том Кребс, професор економіки з Мангаймського університету. Він і його колега Патрік Качмарчик проаналізували, наскільки додаткові державні витрати впливають на зростання ВВП. І для військових витрат у Німеччині вони визначили коефіцієнт не вище 0,5. Це означає, що кожен витрачений державою євро приносить у кращому разі лише 50 центів додаткової економічної активності. Для порівняння: інвестиції в інфраструктуру або освіту можуть подвоїти або навіть потроїти вкладені кошти. "З економічної точки зору, - зазначає Кребс, - запланована мілітаризація німецької економіки є ризикованою ставкою з низькою економічною віддачею". Причину цього легко пояснити. Якщо будується танк, він не створює жодної доданої вартості для економіки. Німецька оборонна промисловість зараз переповнена замовленнями, але це має й свій негативний бік. Коли пропозиція обмежена, а попит зростає, тоді відсутність конкуренції призводить до зростання цін. Кребс і Качмарчик зазначають, що "зростання оборонних витрат менше сприяє обороноздатності, зате значно більше - прибутковості та дивідендам оборонних концернів". Збільшення витрат на оборону може мати позитивний вплив на наукові дослідження та розробки. Це також визнають у своєму дослідженні економісти з Мангаймського університету Кребс і Качмарчик. Однак, необхідно стежити, щоб дослідження військового характеру стимулювали прогрес і у цивільній економіці. (DW)
Мін’юст США та ФБР заявляють, що “списку Епштейна” не існує. Міністерство юстиції США та Федеральне бюро розслідувань не мають доказів, що звинувачений у сексуальних злочинах та торгівлі людьми фінансист Джеффрі Епштейн шантажував впливових осіб, вів “список клієнтів” та був убитий. Про це пише видання Axios. Cлідчі опублікували відео (воно не має незалежного підтвердження), яке свідчить про те, що ніхто не заходив до частини вʼязниці, де утримувався Епштейн, у ніч його смерті у 2019 році. Адміністрація Трампа, таким чином, вперше офіційно спростувала теорію змови стосовно діяльності Епштейна та його смерті.
У справі Епштейна нікому не висунули звинувачень. Лише співробітниця Епштейна Гіслейн Максвелл відбуває 20-річний термін увʼязнення за торгівлю дітьми з метою сексуальної експлуатації. Слідчі не знайшли “списку клієнтів” Епштейна, а також жодних доказів, які могли б стати підставою для розслідування проти третіх осіб. В лютому міністерство юстиції оприлюднило частину пов’язаних з Епштейном файлів, які вже були відомі. Міністерство юстиції та ФБР заявили, що подальше розкриття матеріалів, пов’язаних з Епштейном, не буде доречним або виправданим. Після сварки з Дональдом Трампом на початку червня Ілон Маск опублікував допис в X, де написав, що Трамп фігурує в документах у справі Епштейна. Згодом він видалив цей пост. у 2019 році Трамп заявив, що він “не розмовляв з ним 15 років”. Він також сказав, що заборонив Епштейну відвідувати свої гольф-курорти на початку 2000-х років. (babel)
Євросоюз офіційно призначив спецпредставника з питань українців. Цю посаду обійматиме шведка Ілва Йоганссон. Раніше вона працювала єврокомісаркою з внутрішніх справ. Неодноразово відвідувала Україну, а також табори для українських біженців, нагороджена орденом "За заслуги". Спецпредставниця з питань українців у ЄС посилюватиме координацію між блоком та Україною, представлятиме у Брюсселі інтереси наших співвітчизників, відповідатиме за впровадження практичних інструментів підтримки українців, включно із розбудовою Центрів єдності. (LB.ua)
Новини коротко
Російські війська просунулись у Запорізькій та Донецькій областях – DeepState.
Заміна посла України в США може відбутися вже наступного тижня - одночасно з перестановками в уряді, пише Financial Times.
Експосадовця Міноборони й екскерівників оборонних компаній підозрюють у збитках державі на 90 млн грн.
Вибухи під Житомиром внаслідок незаконного виробництва вибухових речовин: поліція встановила причину й оголосила підозри.
Перша ракетка України серед юніорів відмовився давати коментар журналістам українською мовою на молодіжному Вімблдоні.
Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу висунув кандидатуру президента Дональда Трампа на Нобелівську премію миру за лідерство у санкціонуванні ударів по іранських ядерних об'єктах.
Apple оскаржує “безпрецедентний” штраф ЄС у розмірі 500 млн євро і звинувачує Єврокомісію в тому, що вона вийшла “далеко за межі закону”.
10 найпопулярніших треків на Apple Music за 10 років.
Половина глядачів Netflix дивиться аніме.
“Вісткар” - незалежний приватний проект.
Підтримати “Вісткар” можна тут:
USDT (TRC20): TKHXQsUWYE57vRCMRfo9Z4sMEFaEV8MX3N
bitcoin: bc1qhhzl320sfg9d0ngerdex2k4f2nkd5wzag9qtk7
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ