Вісткар #957
Доброго ранку! Вітаю вас у середу 7 вересня. Ось такі новини варті сьогодні вашої уваги.
НБУ "надрукував" ще 15 мільярдів гривень для уряду
Національний банк провів емісію додаткових 15 млрд грн на початку вересня шляхом викупу державних облігацій. Про це йдеться у даних Національного банку.
Так, наразі портфель ОВДП Нацбанку становить 604,57 млрд грн проти 589,57 млрд грн станом на понеділок.
Як у серпні, так і у липні регулятор проводив емісію гривні у значно менших обсягах, ніж у перші місяці повномасштабної війни. Наприклад, у червні НБУ "надрукував" понад 100 млрд грн, а у квітні-травні – по 50 млрд грн. У липні-серпні обсяги впали до 30 млрд грн завдяки надходженням фінансової допомоги.
Натомість залучати кошти на внутрішньому ринку уряду стає дедалі складніше. Після останнього рекордно малого аукціону з продажу військових облігацій у серпні, з якого до бюджету надійшло заледве 70 млн грн, 6 вересня Мінфіну вдалося залучити ще менше – лише 47 млн грн. (ЕП)
Більше новин
Як відбудують Україну (і хто має платити)? - NYT. “Cоюзники України стикаються зі складними питаннями щодо відновлення країни”, йдеться у статті Стівена Ерлангера у виданні The New York Times. Хто за що платитиме, хто має контролювати процес і кошти? Який зовнішній нагляд за грошима потрібен і які зміни має зробити Україна? Міжнародна конференція з питань реконструкції запланована на наступний місяць у Берліні, щоб подолати ці складні питання, а також визначити, чи слід починати реконструкцію до мирного врегулювання. Існує також спірне питання про те, які гарантії безпеки слід запропонувати для заохочення приватних інвестицій у відбудову. Уряд Німеччини попросив дослідницьку установу, яку він фінансує, Німецький фонд Маршалла у Вашингтоні, надати пропозиції для країн-донорів. Їхній звіт отримали у The New York Times і він вже обговорюється серед країн-донорів як «приватна записка для зацікавлених сторін». Серед ключових рекомендацій є така: Групі Семи індустріально розвинутих країн необхідно призначити координатора в Україну для нагляду за реконструкцією, в ідеалі американця зі світовим авторитетом. У звіті також говориться, що Україна повинна прийняти суворий нагляд за фондами, а також зміцнити свою правову та судову системи, щоб зменшити потенціал для корупції. Україні потрібно буде призначити незалежного генерального інспектора та приєднатися до Європейської прокуратури, призначеної для розслідування шахрайського використання коштів ЄС. Іноземна допомога такого розміру потребуватиме зовнішнього нагляду, на що Україна повинна погодитися, йдеться у звіті. Неєвропейські донори з «Великої сімки» нададуть першу допомогу, а Європейський Союз поступово стане переважаючим донором, оскільки міжнародний інтерес згасає. Сполучені Штати продовжуватимуть робити найбільший внесок у безпеку України, тоді як інші країни інвестуватимуть більше у відновлення та модернізацію. У звіті передбачається загалом близько $100 млрд для відновлення інфраструктури України, що набагато менше, ніж $750 млрд протягом 10 років, які просила Україна. Конфіскацію активів російського Центрального банку на суму $300 млрд, заморожених на Заході, у звіті називають нереалістичною, можливо незаконною, і такою, якої важко досягти через суди. Автори пропонують, як частину врегулювання ситуації, попросити Росію надати Україні частину цих активів в обмін на повернення решти грошей. Україна, яка не буде швидко відбудована, не може вступити в переговори про вступ з ЄС і не може бути життєздатною державою, цитує автор статті слова одного з експертів. Вільна та демократична, модернізована та європейська Україна є відповіддю на російську агресію, йдеться у звіті. (NYT)
ВР ухвалила закон про систему громадського здоров'я. Закон, зокрема, передбачає розширення повноваження Центру громадського здоров'я за рахунок функцій із реагування на біологічні загрози, а також створення мережі регіональних центрів із контролю та профілактики захворювань. Під час розгляду законопроєкту Верховною Радою 4 лютого 2021 року в першому читанні з нього було вилучено розділи про вакцинацію, оскільки противники законопроєкту стверджували, що документ передбачає "примусову вакцинацію". Закон скасовує 10 дозволів і висновків, які мав отримувати бізнес для провадження своєї господарської діяльності. Крім того, закон уперше вводить в обіг принцип "єдиного здоров'я", який дає змогу дивитися далеко за межі звичного поняття "охорона здоров'я" або "медична допомога". (Інтерфакс-Україна)
Українці стали менше пити. У 2022 році продажі спиртних напоїв обвалилися щонайменше на третину, а в деяких категоріях – на 67%. Влітку галузь почала відновлюватися, проте на цьому шляху є багато перепон. За підсумками 2021 року найбільшу частку продажів алкоголю у грошовому вираженні становили лікеро-горілчані вироби – 35% від загальних продажів. Друге і третє місця з однаковим результатом, по 19%, посіли пиво та вино. За даними Pro-Consulting, у січні-червні 2022 року українці купили пива на 6,8 млрд грн, що на 34% менше порівняно з аналогічним періодом 2021 року. Продажі горілки впали на 53%, вина – на 58%, коньяку – на 66%. За оцінкою профільної асоціації "Укрпиво", за сім місяців 2022 року виробництво пива в Україні порівняно з аналогічним періодом 2021 року скоротилося на 32%. "При погіршенні економічної ситуації і зменшенні доходів громадян слід очікувати зменшення продажів та перерозподілу продажів всередині категорії в бік дешевших напоїв", – попереджає представниця "Метро Україна". (ЕП)
В Україні з початку війни закрилося близько 7 тисяч ресторанів та кафе. Про це розповіла співзасновник Національної ресторанної асоціації України Ольга Насонова. "Точної статистики немає, оскільки вона наразі просто не здійснюється, серед цих 7 тис. - заклади, що закрилися, і ті, про які немає даних (на окупованих територіях, у зонах обстрілів). Ринок зменшився приблизно на 25% порівняно з лютим 2022 року. У деяких областях падіння ринку становило понад 50% (Харківська, Миколаївська, Запорізька, Луганська області), У Київській, Одеській, Дніпропетровській областях – падіння до 30%", - сказала Насонова. Водночас, за її словами, у західних областях спостерігається позитивна динаміка. У Львові та області кількість ресторанів та кафе зросла приблизно на 30%, у Закарпатській, Чернівецькій, Івано-Франківській областях спостерігається зростання приблизно на 20%. "Найінтенсивніше розвивався ресторанний ринок у Львові – понад 500 нових закладів в області з початку війни", - сказала Насонова. Водночас експерт зазначила, що некоректно говорити про релокацію ресторанів. "Насправді тих, хто по-справжньому перемістився, тобто тих, хто перевіз обладнання, меблі тощо одиниці", - додала Насонова. (Інтерфакс-Україна)
Телеканал "Рада" не транслюватиме засідання парламенту у прямому ефірі під час війни. Постанова передбачає, що в період дії воєнного стану здійснення прямих трансляцій відкритих пленарних засідань Верховної Ради може бути обмежене державним підприємством "Парламентський телеканал "Рада" на користь національної безпеки та з метою забезпечення заходів безпеки ВР. Водночас телеканалу "Рада" доручено забезпечити створення і трансляцію новин, інших інформаційних та інформаційно-аналітичних матеріалів, спрямованих на виконання рішень та нормативно-правових актів щодо забезпечення єдиної інформаційної політики в період дії в Україні воєнного стану. (Інтерфакс-Україна)
Новини одним рядком
У Києві майже на чверть зменшилася кількість квартир для оренди – ОLX.
Які документи потрібні для виїзду за кордон чоловікам-студентам – МВС.
Українці, які постраждали внаслідок збройної агресії РФ, зможуть отримати безкоштовну ветеринарну допомогу для власних домашніх тварин.
ВР заборонила використання азбесту у будівництві.
Підтримати “Вісткар” можна тут: PATREON | monobank
bitcoin: bc1qmxcvyl6cq0rahh363py7y73au7dxw3ff2h8x7n
Вдалого дня!
Сергій РАЧИНСЬКИЙ